Nina & Kim
till Sommarkväll i Skara- Schlager
I detta inlägg delar vi med oss av två nyheter: en sommar-spelning med Nina & Kim och kommande dokumentär om Kim Kärnfalk.
Nina & Kim är klara för Sommarkväll i Skara -Schlager.
Den 17 juli uppträder Nina & Kim i Skara, tillsammans med Richard Herrey och Magnus Bäcklund. Alla artister denna kväll har skrivit in sig i
schlager-historieböckerna som vinnare av Melodifestivalen.
Info om Sommarkväll i Skara – schlager.
Ingen sommar utan Sommarkväll, upplev Skara med musikupplevelser under bar himmel
Sommarkväll Schlager. De största och bästa schlagerhitsen från en och samma scen med Magnus Bäcklund, Richard Herrey, Kim Kärnfalk och Nina Allard från Friends. Bakom artisterna står husbandet från Fame Factory. Dessutom hyllas och firas Bert Karlsson, Skaras egen ”Schlagerkung” som nyligen fyllt 80 år.
Fri entré.
Välkommen till Skara och Stortorget den 17 juli på Sommarkväll!
Sweta Records roll: Bokning/Management Nina & Kim.
Arrangör: Skara Kommun
Dokumentär om Kim Kärnfalk på TV4 och ett nytt album.

Foto på Anders och Kim: TV4.
Kim Kärnfalk öppnar upp om kampen mot Alzheimers i ny dokumentär. Dokumentären Kim Kärnfalk – Jag lever, har premiär den 2 juli på TV4 Play och TV4.
I dokumentären, Kim Kärnfalk – Jag lever, som sänds i tre delar, delar Kim öppenhjärtigt med sig av sitt liv och hur det ser ut efter diagnosen. Tillsammans med maken Anders får vi under ett helt år följa med på nära håll i sjukdomens olika faser, forskning inom området och läkarbesök. Men också hur man får allt att fungera, och hur man orkar.
Men trots det finns det även guldkant mitt i det sorgliga. Hur musiken fortfarande lever inom henne och håller kvar den gamla Kim. Modet att fortfarande ställa sig på scenen och sjunga, skriva och spela in ny musik. Att ha Alzheimers är också ett liv – bara ett annorlunda.
Kim och Anders blir även Alzheimerfondens ambassadörer.
I samband med dokumentären släpper Kim dessutom albumet ”Vykort till framtiden”.